Sănătatea ta

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Sănătatea ta

afectiuni si remedii naturiste pe baza de plante medicinale, propolis, miere, argila.


3 participanți

    muguri de brad si pin

    elena
    elena


    Mesaje : 5
    Data de inscriere : 31/10/2010

    muguri de brad si pin Empty muguri de brad si pin

    Mesaj  elena Joi Noi 25, 2010 11:45 am

    In concediu am cules muguri de brad si de pin pe care i-am tinut in frigider cam o saptamana dupa care iam bagat la congelator. Nu am avut timp sa prepar siropul respectiv. Intrebare: Dupa atata timp de stat la congelator, acesti muguri mai contin principiile active initiale(sau apropiate)? Nu de alta, dar n-as vrea sa pierd timpul si produsele degeaba. Altadata o sa fiu mai grijulie...
    Admin
    Admin
    Admin


    Mesaje : 11
    Data de inscriere : 30/10/2010

    muguri de brad si pin Empty conditii conservare muguri de brad, molid sau pin

    Mesaj  Admin Lun Dec 19, 2011 4:30 pm

    Pentru a beneficia intr-o masura cat mai mare de principiile active din mugurii de conifere (dintre care unii, foarte importanti, sunt in mare masura volatili), se recomanda prepararea dupa un timp de maximum 5-6 ore de la recoltare. Dv. ati tinut mugurii la frigider o sapatamana si cred ca inca o saptamana la congelator. In aceasta situatie mai puteti beneficia de cel mult 30-40% din fractiunile volatile. Celelalte fractiuni (rasini, taninuri)s-au conservat aproape in intregime. Oricum e bine si atat decat deloc. Va recomand sa fierbeti siropul (pentru sterilizare) la foc cat mai mic si sa ajitati cat mai putin si mai rar in timpul fierberii.
    Am sa revin cu un articol sistematizat pe aceasta tema.
    avatar
    pinocu


    Mesaje : 9
    Data de inscriere : 16/06/2014

    muguri de brad si pin Empty Re: muguri de brad si pin

    Mesaj  pinocu Mier Mai 02, 2018 2:52 pm

    Din ce stiu eu cel mai bine e sa culegi acesti muguri de brad doar intr-o anumita perioada a anului.


    Continut sponsorizat


    muguri de brad si pin Empty Re: muguri de brad si pin

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Vin Apr 19, 2024 9:07 pm